reede, 25. märts 2011

Mis saab keskerakonnast?

Detsembrikuus plahvatas kirikuskandaal, milles tembeldati Edgar Savisaart Moskva mõjuagendiks. Selgitusi kuulamata, asusid Keskerakonda ründama nii president, teised parteid kui parempoolsete erakondade tööriist – Eesti meedia. Eesmärk oli kõikidel üks ja ainus: Keskerakonna esimeest psühholoogiliselt rivist välja viia, tekitada Keskerakonna sees sisetülisid ning suruda erakond põlvili. Ei ole mingi saladus, et erinevad Reformierakonna poliitikud on suhteliselt avalikult juba vähemalt pooltteist aastat rääkinud sellest, et „Keskerakonnaga tuleb Rahvaliitu teha“.
 
Vintsutustest hoolimata
Mõni teine erakond või mõni teine erakonna esimees ei oleks sellisest nii sisemiste kui välimiste rünnakute laviinist võitjana väljunud, aga Keskerakond on Keskerakond ja Edgar Savisaar on Edgar Savisaar, mis tähendab, et tegemist on jõuga Eesti poliitikamaastikul, mis kestab hoolimata uskumatutest vintsutustest.

Eesti rahvast on läbi aegade hirmutatud „Vene karuga“ ja sellega, et „kui Savisaar saab peaministriks, siis ta müüb Eesti Venemaale maha“. Erandiks ei olnud ka seekordsed valimised. Mind paneb pigem imestama, et kuidas kõik need inimesed, kes osalesid omaaegses Laulvas Revolutsioonis ja Balti ketis on äkitselt unustanud selle, et Rahvarinne koos selle liikumise liidri Edgar Savisaarega olid tol ajal need, kes tegid kõik selleks, et Eesti saaks taasiseseisvaks. Huvitav, kas need inimesed, kes seda „Vene karu“ juttu usuvad, on endalt kordki küsinud - miks siis Savisaar tõi Eestile iseseisvuse, kui ta nüüd kohe, kui saaks peaministriks, müüks Eesti maha? Tundes Savisaart, siis võin kinnitada, et Edgar Savisaar tahab, et Eesti on ja oleks ka tulevikus iseseisev riik, kes oma inimestest hooliks. Seega need jutud on meedia poolt üles kruvitud, et rahvast hirmutada, kuid kahjuks on mõningane osa inimestest ka selle lõksu läinud.

Võrreldes 2007. aasta valimistega kaotas Keskerakond kolm kohta Riigikogus ning selle valguses on räägitud erakonna esimehe võimalikust tagasiastumisest. Kuid hinnanguliselt oli Keskerakonna valimiskampaania eelarve kordades väiksem kui oli seda Reformierakonnal, sotsidel ja IRLil. Ehk teisisõnu – Keskerakond sai oma 26 kohta Riigikogus kõige odavamalt kätte ning selles valguses võime erakonna tulemust lugeda väga heaks. Muidugi mõned isikud on nördinud, et nad Riigikogusse ei pääsenud, kuid üldises mastaabis erakonna positsioon ei halvenenud. Lisaks sellele sai Edgar Savisaar kõige aegade parima tulemuse Riigikogu valimistel, püstitades sellega ka Eesti absoluutse rekordi. Tuletan siinkohal meelde, et hr Savisaare käes on ka kohalike omavalitsuste valimiste kõigi aegade rekord – ligi 40 000 häält. Muide, ka politoloogi Leif Kalevi arvates pole keskerakondlastel lähiajal mitte mingit mõtet erakonna juhti vahetada, kuna Keskerakonna tulemus oli täiesti korralik ning erakonna esimehe häältesaak tohutu.

Isiklikud huvid
Arvan, et Keskerakonna kohtade kaotuses oli kindlasti oma osa ka erakonna enda liikmetel, kes seadsid omaenda isiklikud huvid kõrgemale erakonna ehk siis teiste liikmete huvidest. Keskerakonna valimiskampaania juhi Paavo Pettai arvates mõjutab selline negatiivsete intervjuude andmine ja üleskutsed erakonna juhi tagasiastumisest valijate käitumist, mille hinnaks võiks vabalt olla 1 kuni 1,5 kohta Riigikogus.

Võttes lisaks arvesse kõiki tingimusi: kirikuskandaali tekitamine ja „Vene karuga“ rahva hirmutamist, teiste erakondadega võrreldes kordades väiksem valimiskampaania ning osade erakonna liikmete rünnakud, tegi Keskerakond kokkuvõttes hea tulemuse. Seega puudub igasugune põhjus, miks Keskerakonna esimees peaks tagasi astuma. Pigem analüüsib erakond praegu tulemusi ja hakkab valmistuma järgmisteks kohalike omavalitsuste valimisteks.

Keskerakonna juhatuse liikmena ja Lääne-Viru piirkonna aseesimehena tänan ma südamest erakonna nimel kõiki neid inimesi, kes valisid Riigikogu valimistel Eesti Keskerakonna. Keskerakond hoolib jätkuvalt kõikidest inimestest Eestimaal ja seisab nende eest Riigikogus ka opositsioonis olles.

Käesolev arvamuslugu ilmus 25.03.2011.a. Virumaa Teatajas http://www.virumaateataja.ee/?id=408364

1 kommentaar:

lehelugeja Jõgevamaalt ütles ...

Lisaksin veel, et täna, 7.04 tuli uudis et Keskerakonna saadikukoht XII Riigikogusse tuli kõige odavamalt... Seega Keskerakonna valija oli seekord Eesti poliitmaastiku kõige teadlikum ja vähem mõjutatavam element:P