reede, 12. august 2011

Ratase juhtimisel võib Keskerakond kaotada oma iseseisvuse

Mind kannustas käesolevat artiklit kirjutama keskerakondlase Henri Kaselo 9. augustil ilmunud Jüri Ratase ülistuslugu, mis suuresti baseerus põhjendamatul hirmutamisel ning valedel järeldustel ja argumentidel, mis kavatsen siinkohal ümber lükata.

Valitsusliidu moodustamiseks on Keskerakonnal kaks varianti: kas kaksikliit Reformierakonnaga või kolmikliit sotside ja IRLiga. Vastaserakondi kammitseb aga Edgar Savisaar, kelle südameasjaks on Keskerakonna valijate tahte eest seismine. Kui Savisaarele ei oleks koalitsioonis olles teistel erakondadel omi nõudmisi peale võimalik suruda, siis Jüri suhtes ma nii kindel ei oleks. Sellepärast kõik meelitavadki Jürit, et hakka esimeheks, siis me teeme seda ja lubame toda. Aga tegelikkuses võivad Keskerakonna valijad niiviisi jääda püksata.

Pole ju saladus, et kui Jüri oli linnapea, siis nii mõnigi kord toimus pealinna juhtimine ikkagi majandus- ja kommunikatsiooniministri kabinetist. Edgar oli kogu aeg Jüri jaoks jõu ja nõuga olemas. Nii suutis Jüri oma paadikesega ähvardavatest poliitkaridest edukalt mööda triivida ja lõppkokkuvõtteks pälvida vahva ja tubli linnapea kuvandi, milles ma näen vaid head.

Usun, et Jüri on tänulik Edgar Savisaarele hea stardipositsiooni andmise eest, kuid kindlasti ei ole tema suur valijate toetus, mis jääb küll kordades alla Edgar Savisaare omale, ent on võrreldav siiski Sven Mikseri ja Keit Pentuse tulemustega, tingitud ainult ja üksnes tema põhjalikkusest ja töökusest erinevatel ametipostidel. Nimelt, linnapea positsioon annab valimistel kandidaadile automaatselt mõned tuhanded hääled juurde. Seega, Jüril vedas, et Edgar ta linnapeaks pani, mis on arusaadavalt kõvasti kasvatanud ka tema enesehinnangut. Olen kindel, et kui oleks omal ajal Kadri Simson või Tiit Terik linnapeaks pandud, oleksid ka nemad 7000–9000 häält nö koju toonud.

Jüri Ratas on kahtlematult olnud tubli ja erakonnakaaslasena ma hindan teda, kuid sama hästi, nagu mina ja paljud teised ei näe ka Rainer Vakras tänast erakonna esimeest, ei näe me ka Jüris veel ainest Eesti suurima erakonna ohjad üle võtta. Tema ja tema eakaaslaste tiivad lihtsalt ei kanna veel.

Rääkides aga Henri Kaselost, siis kõige häirivam tema loo juures oli paljude jaoks eesti ja vene rahva vahelist vaenu õhutavad elemendid, mida ta oma loos kasutas. Kaselo jättis oma arvamuslooga sallimatu inimese mulje. Elame ju kõik ühes riigis. Jaotamine rahvustunnuse alusel ja nende vastandamine on ebaeetiline, ebaeuroopalik, ebakeskerakondlik ja vaenu õhutamine isegi põhiseaduse vastane tegevus. Selliseid elementaarseid tõeteri võiks Brüsselis töötav nõunik ometi ju teada.

Karel Rüütli ja Jüri Ratas ei olevat Kaselo sõnul võrreldavad, kuna Ratase sooviks pole kindlasti Keskerakonda turule odavmüügiks viia. Väidan vastupidist, ja Kaselo teeb Karelile ülekohut, kuna Rüütli soov ei olnud Rahvaliitu põhja lasta, vaid temagi tahtis Rahvaliitu kõigest halvast päästa, mis on kindlasti ka Jüri Ratase eesmärgiks. Heast tahtest alati paraku ei piisa.

Kuidas saab Kaselo rääkida Keskerakonna isolatsioonist, kui oleme Edgar Savisaare juhtimisel mitmel korral riigis võimu teostanud ning Keskerakond teeb kohalikes omavalitsustes koostööd kõigi erakondadega. Keskerakonna isolatsioonikuulutajad murravad sisse lahtisest uksest. Tegelikult on hoopis sotsid isolatsioonis. Nad on kaotanud võimu nii Toompeal kui ka Tallinnas, nii Võrus kui ka Rakveres. Võimule on nad jäänud ainult Valgas, ja sealgi tänu heale Keskerakonnale, kes nõustus nendega koalitsiooni moodustama.

Kui Keskerakond võitis Savisaarega eesotsas nii Euroopa Parlamendi kui ka kohalike omavalitsuste valimised, siis Reformierakond kaotas need. Oravad kaotasid ka Eesti Linnade Liidu ja Eesti Maaomavalitsuste Liidu valimised. Hoolimata Reformierakonna järjestikustest teiseks tulemistest, selles erakonnas ei räägita esimehe vahetamisest. Vastupidi, Ansip valiti ilma ühegi vastaskandidaadita erakonnajuhiks tagasi.

Keskerakonna Lääne-Virumaa piirkonna esimehena ja Keskerakonna juhatuse liikmena toetan Edgar Savisaare jätkamist erakonna esimehena, kuna ainult siis võime olla kindlad, et suudame Eestile niivõrd olulise ja vajaliku jõu, nagu seda on Eesti Keskerakond, hoida iseseisva ja tugevana. Edgar Savisaar on Keskerakonna poliitilise võimekuse garant, kellel on Eesti poliitikas veel väga palju ära teha.

Keskerakonna tugevdamiseks ja edasiviimiseks on vaja just sellist töökat meest erakonda juhtima, nagu seda on Edgar Savisaar, kellel on tohutu töö- ja elukogemus, kelle poliitilistele teadmistele ei suuda keegi midagi vastu panna, kes teeb uusi häältesaagi rekordeid valimistest valimistesse ja on Keskerakonna viinud võidult võidule ning teeb seda ka edaspidi.

Lugu ilmus Delfis.

esmaspäev, 1. august 2011

Täna küsib Jüri Ratas nõu IRLilt, homme juba Reformierakonnalt?

Keskerakonna esimehe kohta endale ihaldav Jüri Ratas kirjutab oma valimisplatvormis järgmist: „Oma programmiliste eesmärkide saavutamisel on olulisel kohal võimalikult laiapõhjaline koostöö teiste erakondadega, sealhulgas koalitsioonierakondadega. Seda kahjuks ei ole meie erakond suutnud piisavalt teha.“

Mõni päev tagasi saime siis teada, mida Jüri Ratas selle „koostöö“ all tegelikult silmas peab. 29. juuli Delfist loeme, et endine Res Publica juhtfiguur ja IRLi peasekretär aitab Jüri Ratasel Keskerakonna trooni vallutada. Kui varasemad kandidaadid on saanud hakkama ikka oma jõududega, siis Jüri Ratas ei löö risti ette, et lüüa kampa IRLiga, et Keskerakond üle võtta. Minu ja ka paljude teiste erakonna tuleviku pärast muret tundvate liikmete jaoks on ohumärgiks, et Res Publica üks asutajaist Ott Lumi annab Keskerakonna liidriks pürgivale Jüri Ratasele nõu. Muide, seda ei varja ka asjaomased ise. Delfi jätkab: „Ratasele telefonitsi esitatud küsimusele, kas esimehe kandidaat kasutab valimiste eel nõuandjana üht Res Publica partei asutajat, hilisemat erakonna peasekretäri Ott Lumit, vastas ta palvega edastada küsimused kirjalikult. „See on minu jaoks nii ootamatu, ma ei oska praegu isegi seoseid leida,” sõnas ta. Hljem tunnistas Ratas siiski, et Lumi on talle tõesti viimasel ajal päris mitmes küsimuses nõu andnud.“

Huvitav on asjaolu, et tuntud IRLlased avaldavad Jüri Ratasele meedia vahendusel järgemööda kiitust ja tunnustust. Kas siis tõesti arvab Jüri ja tema meeskond, et IRLlased valiksid endale esimehe, keda toetaks Keskerakond? Miks peaksid siis keskerakondlased endale valima Jüri Ratase, kes oleks esimees, keda selgelt toetab IRL? Kas tõelised keskerakondlased tahaksid, et nende esimees oleks väljast poolt juhitud? Kontrollitud põliste konkurentide-vaenlaste, isamaaliitlaste-respublikaanide poolt.

On avalik saladus, et Ott Lumi jagab hüva nõu ka Kalle Laanetile, kellega on teda pealinna toidukohtades mõnusalt aega veetmas nähtud. Jüri Ratase poliitiline „ristiisa“ Ain Seppik saab nõuandeid Rain Rosimannuselt. Nende lemmikkohaks näikse olevat Gloria veinikelder, kus neid on ikka istumas ja jutustamas kohatud.

Mis mulje jätab aga erakonna esimees, kes käib vastaserakondadelt juhtnööre saamas? Täna küsib Jüri nõu IRLilt, aga homme juba Reformierakonnalt? See on kindlasti ohumärk. Keskerakond vajab tugevat juhti, kes ei käi konkurentide käest juhiseid küsimas, vaid kes toetub iseenda elu- ja töökogemusele. Oleks ju naiivne arvata, et Keskerakonna konkurendid annaksid kindlasti just õiget ja head nõu, kuna tahavad, et Keskerakond oleks neile järgmisteks valimisteks tugevaks vastaseks.

Nii siis ongi, et Keskerakonna ülevõtmisega tegelevad konkurendid IRList ja Reformierakonnast. Küsimus jääb: kas Jüri on tõesti nii sinisilmne ja naiivne ja ei taipa, et tegelikult on ta sõna otses mõttes Keskerakonda lõhkuvate jõudude tankist või on tegemist pahatahtlikkusega ja erakonna mahamüümise plaaniga, millega Jüri on end teadlikult sidunud.